Jean l'Evesque de la Cassiere

The 51st Grandmaster of

smomcoa3.gif (7063 bytes)

 The Sovereign Military and Hospitaller
Order of St. John
of Jerusalem of Rhodes and of Malta


smomflag.gif (11166 bytes)

30 January 1572 - 21 December 1581

smom_bar.gif (1475 bytes)

Jean de La Cassiere (1572-82), the next Grand Master, was proud and arrogant and very much disliked by the Knights. He was responsible for the introduction of the Inquisition in Malta, but he was also a great benefactor of the Order. He built the Sacra Infermeria and the Conventual Church of St John, both still the pride of Valletta today. In addition it w4s in his days that the stately auberges began to grace the new city, the first of these, the Auberges de Provence, d'Italie and Aragon being built during his rule.

This page ist part of "The Grandmasters of the Sovereign Military and Hospitaller Order of St. John of Jerusalem of Rhodes and of Malta"

This page was created on 16 May 2001 and last updated on 19 September 2015 15:20:12 by the
Brotherhood of Blessed Gérard