Martin de Redin y Cruzat

The 58th Grandmaster of

smomcoa3.gif (7063 bytes)

 The Sovereign Military and Hospitaller
Order of St. John
of Jerusalem of Rhodes and of Malta


smomflag.gif (11166 bytes)

17 August 1657 - 6 Febuary 1660

smom_bar.gif (1475 bytes)

Grand Master Martino de Redin (1657-60) who succeeded Lascaris, died after a reign of only three years, but during his office the island benefited greatly. He formed a regular Maltese corps of 4,000 musketeers, built a number of forts, and garrisoned them with Maltese gunners paid by him. Because of his personal connections with Sicily, as its former viceroy, he managed to obtain food for Malta from that country and improve the conditions of the islanders who were in a miserable state at the time.

This page ist part of "The Grandmasters of the Sovereign Military and Hospitaller Order of St. John of Jerusalem of Rhodes and of Malta"

This page was created on 16 May 2001 and last updated on 19 September 2015 15:18:41 by the
Brotherhood of Blessed Gérard