Ramon Despuig y Martinez de Marcilla

The 67th Grandmaster of the

smomcoa3.gif (7063 bytes)

 The Sovereign Military and Hospitaller
Order of St. John
of Jerusalem of Rhodes and of Malta


smomflag.gif (11166 bytes)

16 December 1736 - 15 January 1741

smom_bar.gif (1475 bytes)

 

 

FRA' RAMON DESPUIG. 1736 - 1741.
The Bailiff of Majorca and Seneschal, Ramon Despuig, succeeded Grand Master Vilhena and the only event of importance during his rule was the capture of several vessels of the Algerine navy by the Order's galleys.

 


TWO SCUDI. 1738.

Obv. F D RAYMVN DESPVYG M M H H -
Bust of Grand Master r., wearing long perruque.
Rev. Arms of the Grand Master, date 1738 and value S.2
between.


SCUDO. 1738.

Obv.  F  D  RAIMVNDVS  DESPVIG  M  M  H  H - 
Bust of Grand Master r.,
Rev. Arms of the Grand Master, date 1738 and value S.1 between


FOUR TARI'  1737

Obv.  F  D  RAIMVNDVS  DESPVYG  M  M  H  H -
Bust of Grand Master r., 
Rev. Arms of the Grand Master,  17-38 between.

This page ist part of "The Grandmasters of the Sovereign Military and Hospitaller Order of St. John of Jerusalem of Rhodes and of Malta"

This page was created on 7 May 2001 and last updated on 19 September 2015 15:15:30 by the
Brotherhood of Blessed Gérard